Βρίσκεστε εδώ

Μάρτιος 2024

Παρατίθεται το ΦΕΚ 31.01.24  προς ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών/τριών του σχολείου μας, που καθορίζει τα ειδικότερα ζητήματα λειτουργίας της εφαρμογής για την ηλεκτρονική χορήγηση βεβαίωσης φοίτησης, με χρήση ψηφιακής υπηρεσίας μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (ΕΨΠ- gov.gr).

ΦΕΚ 31.01.24 - Βεβαίωση Φοίτησης - ηλεκτρονική χορήγηση

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας διοργανώνει διαδικτυακή ενημερωτική Ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.) με τίτλο «H Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο», η οποία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00. Η ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης Δημοτικού, καθώς και στους γονείς/κηδεμόνες τους.

Για περισσότερες πληροφορίες ακολουθήστε τους παρακάτω συνδέσμους.

Πρόσκληση σε Ημερίδα Σ.Ε.Π.

Πρόγραμμα Ημερίδας Σ.Ε.Π.

Αφίσα Η Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Ενόψει της έναρξης της διαδικασίας για την εισαγωγή των μαθητών/τριών στα Πειραματικά, Πρότυπα και Εκκλησιαστικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025, οι γονείς και κηδεμόνες που ενδιαφέρονται έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν από το Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ και εδώ.

Το Δημοτικό Σχολείο «ΔΕΛΑΣΑΛ» προκηρύσσει τον 11ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ορθογραφίας «Γυρίζω την Ελλάδα με ένα γράμμα» για τους/τις μαθητές/τριες της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης όλων των Δημόσιων και Ιδιωτικών Δημοτικών Σχολείων της χώρας.

Στον παρακάτω σύνδεσμο παρατίθεται η προκήρυξη του διαγωνισμού για περισσότερες πληροφορίες.

Διαγωνισμός Ορθογραφίας «Γυρίζω την Ελλάδα με ένα γράμμα» (23-24)

Την Τρίτη 13 Νοεμβρίου στις 12 π.μ. πραγματοποιήθηκε στον χώρο της Βιβλιοθήκης η επιμορφωτική συνάντηση- συζήτηση με τους γονείς της Α' τάξης και τους συνεργάτες του σχολείου μας κο Τάσο Πουλή (ψυχολόγο) και κα Αφροδίτη Δημοπούλου (κοινωνική λειτουργό).
Το θέμα "Οριοθέτηση συναισθήματος και συμπεριφοράς" ήταν άκρως ενδιαφέρον.
Ευχαριστούμε τους γονείς για την παρουσία τους και τους συνεργάτες μας για την πολύτιμη βοήθειά τους.

sin Ataksis