Βρίσκεστε εδώ

Μαϊος 2024

Kolaz e learning

Αγαπητοί γονείς,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τις ενέργειες στις οποίες προχώρησε το Σχολείο, ώστε να αντιμετωπιστούν οι συνέπειες που δημιούργησε το κλείσιμο των δομών εκπαίδευσης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορονοϊού.

Αρχικά, υπήρξε μέριμνα από την ομάδα υποστήριξης της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, σε συνεργασία με τους κηδεμόνες των παιδιών, να εγγραφούν όλοι οι μαθητές και όλες οι μαθήτριες στο σύστημα και να δημιουργήσουν λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ), αποκτώντας με αυτόν τον τρόπο πρόσβαση στις υπηρεσίες που παρέχονται. Σημειώνεται ότι εφαρμόστηκε από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ο Νέος Ευρωπαϊκός Κανονισμός Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων 2016/679 και ο νόμος 4624/2019 (λεπτομέρειες εδώ).

Παράλληλα, οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας δημιούργησαν τις ψηφιακές τους τάξεις σε μία από τις διαθέσιμες πλατφόρμες ασύγχρονης εκπαίδευσης του ΠΣΔ , η-τάξη ή e-me, εμπλουτίζοντάς τες με το ανάλογο ψηφιακό υλικό μάθησης και δημιουργώντας συνθήκες ποιοτικής εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. (Αναλυτικές πληροφορίες για τους συνδέσμους που οδηγούν στις ψηφιακές τάξεις θα βρείτε εδώ.)

Τέλος, στην ιστοσελίδα «μαθαίνουμε στο σπίτι» μπορείτε να βρείτε πληροφορίες που αφορούν την εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία,

Με εκτίμηση,

Η ομάδα υποστήριξης της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης:

Κατερίνα Θεοδωράκη – Διευθύντρια

Αναστάσιος  Φρονιμόπουλος – Πληροφορικός