Βρίσκεστε εδώ

Μαϊος 2024

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι αρχίζει η επαναλειτουργία των Δημοτικών Σχολείων από την Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020. Τα μαθήματα θα παραταθούν έως και την Παρασκευή 26 Ιουνίου 2020. Η λειτουργία του Σχολείου θα γίνει ως εξής:

• Εφόσον διασφαλίζεται ότι σε μόνιμη καθημερινή βάση ο αριθμός των παιδιών σε κάθε τμήμα είναι μικρότερος του 15, τότε θα μπορούν να λειτουργούν σε καθημερινή βάση.
  • Αν οι μαθητές υπερβαίνουν τους 15, τότε το τμήμα θα διαιρείται σε 2 υπο-τμήματα, και θα λειτουργούν εκ περιτροπής: Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή το ένα, Τρίτη-Πέμπτη το άλλο, και την επόμενη εβδομάδα το αντίθετο.
  • Τα  διαλείμματα θα γίνονται σε διαφορετικές ώρες για τη μείωση του συγχρωτισμού των παιδιών στην αυλή και προβλέπεται απαγόρευση λειτουργίας των κυλικείων.
  • Υπάρχει επίσης η δυνατότητα απουσίας μαθητή/τριας, με απλή  υπεύθυνη  δήλωση  γονέα ή κηδεμόνα περί ύπαρξης ατόμου στο σπίτι που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου ή που νοσεί (εδώ).
  • Το ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει.
  • Προβλέπεται φυσικός αερισμόςτων αιθουσών, ενώ η χρήση της μάσκας είναι προαιρετική για εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες.

Προκειμένου να οργανώσουμε με τον καλύτερο τρόπο την ασφαλή επάνοδο των μαθητών/τριών του σχολείου μας, παρακαλείσθε, όσοι γονείς ΔΕΝ επιθυμείτε να στείλετε τα παιδιά σας στο σχολείο, να συμπληρώσετε την Υπεύθυνη Δήλωση που επισυνάπτεται, δηλώνοντας την ύπαρξη ατόμου στο σπίτι που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου ή που νοσεί και να την στείλετε ηλεκτρονικά στην ηλεκτρονική διεύθυνση του Σχολείου, (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) , ή να την παραδώσετε στο Σχολείο.

Όσοι γονείς δεν στείλετε Υπεύθυνη Δήλωση, σημαίνει ότι το παιδί σας θα παρακολουθήσει κανονικά τα μαθήματα.

Για την ομαλή λειτουργία της σχολικής μονάδας  σας παρακαλώ να μας ενημερώσετε μέχρι την Πέμπτη 28/05/20  στις 11.00, ώστε να γίνει ο απαραίτητος προγραμματισμός .

Με εκτίμηση,

Κατερίνα Θεοδωράκη