Μαϊος 2024

erasmusΣε ένα κόσμο ταχέων εξελίξεων, η εκπαίδευση φαίνεται να έχει γίνει προβληματική σε πολλές χώρες. Συνεπώς, είναι απαραίτητο να γίνει αναθεώρηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας, ενισχύοντας τους μαθητές και τις μαθήτριές μας με δεξιότητες που μπορούν να τους/τις βοηθήσουν να ενσωματωθούν και προσαρμοστούν ταχύτατα στις επικείμενες αλλαγές. Χρειάζεται να αποκτήσουν αξίες, ανεξάρτητη σκέψη και κοινωνική επίγνωση.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα ενώνει πέντε σχολεία που έρχονται αντιμέτωπα με τις καινούργιες πολιτικές και αλλαγές στην εκπαίδευση κάθε χρόνο, την μείωση του πληθυσμού, το κοινωνικό υπόβαθρο των γονέων και τα προσωπικά τους προβλήματα που, ίσως, επηρεάζουν αρνητικά την συμπεριφορά των παιδιών προς την μάθηση. Κάθε σχολείο – συνεργάτης θέτει ως προτεραιότητα την υλοποίηση δραστηριοτήτων που αναπτύσσουν την δημιουργική ικανότητα των μαθητών και των μαθητριών και παρέχουν εφόδια ζωής που τους επιτρέπουν να αποδεχθούν την διαφορετικότητα, φθάνοντας έτσι, στην κοινωνική αποδοχή και την ενσωμάτωση.

Το πρόγραμμα μας είναι σύμφωνο με τις αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και προάγει την ισότητα, την κοινωνική συνοχή και την ενεργή συμμετοχή του πολίτη στα κοινωνικά δρώμενα, επιδιώκοντας την αύξηση της δημιουργικότητας και της καινοτομίας. Επίσης, μέσω του προγράμματος, στόχος μας είναι να προσφέρουμε στους μαθητές και στις μαθήτριές μας, την ευκαιρία να αναγνωρίσουν και να εκτιμήσουν την διαφορετικότητα σε όλες της τις μορφές. Τέλος, στόχος του προγράμματος είναι να δοθεί η ευκαιρία σε όλα τα παιδιά να αποκτήσουν καινούργιες δεξιότητες και να γίνουν πιο υπεύθυνοι πολίτες συμβάλλοντας, έτσι, στην εξέλιξη των κοινοτήτων τους.

Η υλοποίηση του παραπάνω προγράμματος Erasmus+ με θέμα: "Active and responisble citizenship'', ξεκίνησε το σχολικό έτος 2018-19. Έχει διάρκεια δύο συνεχή σχολικά έτη, χρονικό διάστημα το οποίο θα παραταθεί λόγω της επιδημίας του Covid-19 και των περιορισμών που επικρατούν σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Για να ενημερωθείτε σχετικά με τις δράσεις που υλοποιούνται από τα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας:

Καλή σας πλοήγηση!

Κατερίνα Θεοδωράκη